صفحه نخست | لیست مطالب | آرشیو مطالب | پروفایل مدیر | ارتباط با ما
منبع : پایگاه اطلاع رسانی دفتر حضرت استاد حسین انصاریان

در مرحله نخست بايد علت بي توجهي به نماز را بررسي كرد و بر اساس آن برنامه ريزي و كارهايي را اجرا نمود. چه بسا افراد فاميل به دليل عدم شناخت از وظيفه خود نماز را ترك ميكنند كه در اين صورت لازم است سطح آگاهي آنها را بالا ببريد، مثلاً جلسات گفتگو تشكيل دهيد و يا كتاب هايي را كه درباره اهميت نماز نوشته شده، در اختيارشان قرار دهيد. در مواردي افراد تحصيل كردهاي هستند كه چون از فلسفه و آثار نماز بي خبرند، براي آن اهميتي قائل نميشوند. از اين رو لازم است مطالعه بعضي از كتابها مانند سرالصلاة از امام خميني، اسرار عبادت از آقاي جوادي آملي و رساله لقاء اللَّه از آميرزا جواد ملكي تبريزي را توصيه نماييد. نكته مهم ديگر استفاده از روش الگويي است، يعني به هنگام معاشرت با افراد فاميل، در اوّل وقت نماز خود را با توجه بخوانيد. با انها برخورد كنيد كه نمودار يك انسان با فضيلت و اهل نماز باشد تا اثر عملي نماز را در زندگي فردي و اجتماعي شما تحسين نمايند. خواه ناخواه اين كار در روحيه آنها اثر خواهد گذاشت. اگر روشهاي فوق تأثير نكرد، نوبت به اجراي نهي از منكر با حفظ مراتب آن ميرسد. مراتب نهي از منكر عبارتند از: 1- انكار قلبي: مسلمان بايد نفرت خود را از منكر نشان دهد و علاوه بر اين كه در دل از ان عمل بيزاري ميجويد، نارضايتي خود را در رخسار و حركات نشان دهد. امير مؤمنان(ع) ميفرمايد: رسول خدا(ص) به ما فرمان داد تا با معصيت كاران، با چهره هايي گرفته رو به رو شويم. البته اين مرتبه نيز درجاتي دارد، مانند نگاه نكردن، خاموش ماندن، سر به زير انداختن، روي گرداندن و ام كردن. 2- انكار زباني: انكار قلبي نتيجه نداد، مرحله بعد پيش ميآيد و آن انكار زباني است، يعني با زبان نرم بخوهيم به نماز اهميت قائل شويم و اين مسئله را در مواقع مختلف كه شرايط تأثير گذاري فراهم است، به آنها تذكر دهيم. 3- اقدام عملي: در موارد خاصي، لازم است اگر احتمال اثر ميدهيد، با بي اعتنايي يا كم كردن روابط و غيره، نارضايتي خود را ابراز داريد، ولي نبايد به بهانه اجراي امر به معروف و نهي از منكر، حقوق ديگران را ناديده بگيريد، به ويژه نميتوان به انگيزه نهي از منكر از روابط با خويشان دست كشيد. امام خميني در پاسخ به سؤالات مختلف درباره قطع رحم از خويشان كه مرتكب منكرندو حتي مرتد و كافر ميباشند، ميفرمايد: صله رحم مطلقاً واجب است.

نوشته : امین دلشادی    نظرات :

مردی صبح زود از خواب بیدار شد تا نمازش را در خانه خدا (مسجد) بخواند. لباس پوشید و راهی خانه خدا شد.

در راه به مسجد، مرد زمین خورد و لباسهایش کثیف شد. او بلند شد، خودش را پاک کرد و به خانه برگشت.

مرد لباسهایش را عوض کرد و دوباره راهی خانه خدا شد. در راه به مسجد و در همان نقطه مجدداً زمین خورد!

او دوباره بلند شد، خودش را پاک کرد و به خانه برگشت. یک بار دیگر لباسهایش را عوض کرد و راهی خانه خدا شد.

در راه به مسجد، با مردی که چراغ در دست داشت برخورد کرد و نامش را پرسید. مرد پاسخ داد: (( من دیدم شما

در راه به مسجد دو بار به زمین افتادید.))، از این رو چراغ آوردم تا بتوانم راهتان را روشن کنم. مرد اول از او بطور فراوان

تشکر می کند و هر دو راهشان را به طرف مسجد ادامه می دهند. همین که به مسجد رسیدند، مرد اول از مرد چراغ

بدست در خواست می کند تا به مسجد وارد شود و با او نماز بخواند. مرد دوم از رفتن به داخل مسجد خودداری می کند.

مرد اول درخواستش را دوبار دیگر تکرار می کند و مجدداً همان جواب را می شنود. مرد اول سوال می کند که چرا او

نمی خواهد وارد مسجد شود و نماز بخواند.

مرد دوم پاسخ داد: ((من شیطان هستم.)) مرد اول با شنیدن این جواب جا خورد. شیطان در ادامه توضیح می دهد:

((من شما را در راه به مسجد دیدم و این من بودم که باعث زمین خوردن شما شدم.)) وقتی شما به خانه رفتید، خودتان را

تمیز کردید و به راهمان به مسجد برگشتید، خدا همه گناهان شما را بخشید. من برای بار دوم باعث زمین خوردن شما شدم

و حتی آن هم شما را تشویق به ماندن در خانه نکرد، بلکه بیشتر به راه مسجد برگشتید. به خاطر آن، خدا همه گناهان افراد

خانواده ات را بخشید. من ترسیدم که اگر یک بار دیگر باعث زمین خوردن شما بشوم، آنگاه خدا گناهان افراد دهکده تان را

خواهد بخشید. بنا براین، من سالم رسیدن شما را به خانه خدا (مسجد) مطمئن ساختم.

 

نتیجه اخلاقی داستان:

کار خیری را که قصد دارید انجام دهید به تعویق نیاندازید. زیرا هرگز نمی دانید چقدر اجر و پاداش ممکن است ازمواجه با

سختی های در حین تلاش به انجام کار خیر دریافت کنید. پارسائی شما می تواند خانواده و قوم تان را بطور کلی نجات بخشد.

این کار را انجام دهید و پیروزی خدا را ببینید. اگر ارسال این پیام شما را به زحمت می اندازد یا وقتتان را زیاد می گیرد،

پس آن کار را نکنید. اما پاداش آن را که زیاد است نخواهید گرفت. آیا آسان نیست که فقط کلید "ارسال" را فشار دهید و

این پاداش را دریافت کنید؟

 

ستایش خدایی را است بلند مرتبه!


نوشته : امین دلشادی    نظرات :

نماز مسافر

مسجدالحرام

مسافر می تواند در مسجدالحرام و مسجد پیغمبر صلی الله علیه و آله و سلم و مسجد کوفه نمازش را تمام بخواند.ادامه متن ...
نوشته : الهه نپتون    نظرات :
منبع : www . iranjewish . com

فوايد و آثار نماز

تورات مقدس متن مدوني براي تفيلا (نماز) معرفي نكرده، ليكن هر فردي چه مرد و چه زن يعني همه افراد يهود را موظف به خواندن نماز كرده است. در سفر تثنيه فصل 11 آيه 13 چنين ذكر شده است: «خداوند خداي خود را دوست بداريد و او را با تمامي دل و با تمامي جان خود عبادت كنيد». دانشمندان يهود درباره اين موضوع تفسير كرده ‏اند كه اين كدام پرستش است كه به قلب مربوط مي‏ باشد؟ جواب داده‏ اند كه همان نماز است.

تفيلا وسيله ارتباطي است بين انسان و خدا كه در اين رابطه انسان خود را بي‏نهايت كوچك دانسته در مقابل نيرويي بي‏نهايت بزرگ، به مدح و ستايش مي‏پردازد. در قسمت ديگري از تفيلا انسان خواست‏هاي خود را با خدا مطرح مي‏كند. دعا كردن تكليف كردن بر خدا نيست بلكه برعكس تكليف كردن بر خود ماست يعني مي‏توان اين طور بيان كرد كه انسان هنگام دعا كردن با در نظر گرفتن عنصر مشترك با خدا يعني عنصر اراده و اختيار كه او را از ساير موجودات جدا مي‏كند خواستار آن است كه با داشتن چنين عنصري خود را از مقام بي‏نهايت كوچك به مقامي بي‏نهايت بزرگ برساند و با كسب چنين قدرتي قادر به رفع نيازها و برآورد خواست‏ها باشد. قسمت ديگر تفيلاي ما مربوط به شكرگذاري از خداوند است و اين بزرگترين نشانه آگاهي انسان است و عبارت است از آگاه بودن انسان به ارزش‏هاي خويش و آگاهي او نسبت به همه نعمت‏ها و موهبت‏هايي كه دارد.

Tefilaحخاميم(دانشمندان يهود) شكرگذاري را وظيفه هر انساني در تمام موارد زندگي مي‏دانند. چنان چه وقتي غذايي را مي‏خوريم اين كار را انجام مي‏دهيم و يا در موارد ديگري مانند بوييدن شكوفه‏اي شكر مي‏گوييم كه چنين بصيرتي در حواس و فكر انسان وجود دارد تا پي به چنين مخلوقاتي ببريم. اصولا فلسفه مدح و شكرگزاري انسان را از فلسفه نيهيليزم و پوچي‏گري بيرون آورده و او را متوجه جهان خارج و طبيعت مي‏سازد.

نزديكي انسان به خدا (كه توسط تفيلا انجام مي‏گيرد) نتيجه پيشرفت‏هاي عقلاني و تزكيه نفس خود اوست، كه او را مسئول آن قرار مي‏دهد تا شايستگي خود را نسبت به اين موهبت الهي ثابت نمايد. اگر به انسان اين افتخار داده شده است كه پرتويي از انوار الهي در روح او به امانت گذاشته شود، اين وظيفه نيز برعهده او نهاده شده است كه زندگي خود را به نحوي بگذراند كه مورد تاييد آفريدگار قرار گيرد.

ايمان به عالي‏ترين وجه، هنگام دعا كردن و نماز خواندن جلوه‏گر مي‏شود. زيرا آن كس كه به خدا علاقه و صميمانه ايمان دارد، به حضور پروردگار دعا مي‏كند و حاجات خود را از او مي‏خواهد.....

ادامه متن ...
نوشته : امین دلشادی    نظرات :
با عرض سلام خدمت تمامی دوستان و خوانندگان وبلاگ

داشتم تو اینترنت یه سیری می کردم که ناگهان با این سوال و جواب از وبلاگ زیر مواجه شدم خیلی خوشم آمد گفتم بزارمش تا بقیه هم استفاده کنن. با تشکر فراوان از نویسنده آن

وبلاگ طلبه پاسخگو

نماز شیعیان صحیح است یا اهل سنت؟
ادامه متن ...
نوشته : امین دلشادی    نظرات :
الف) تأثیر نماز بر بیماری افسردگی :خداوند هر گاه خیری را برای بنده اش بخواهد ،به او کم خوابی ،کم خوری و کم حرفی را تلقین می کند . «از فرمایشات حضرت علی (ع) » دانش پزشکی ظرف چند دهه اخیر موفق به اکتشاف مهمی پیرامون بخش مهمی در طول خواب انسان بنام خواب REM بوده است . .....

ادامه متن ...
نوشته : امین دلشادی    نظرات :
اگر می خواهید نماز امام زمان بخوانید :
 

 

نماز امام زمان (عج )

 

طریقه خواندن نماز امام زمان (عج) " روحی وارواح العالمین تراب مقدم الفداه " در مسجد جمکران :

 

دو رکعت نماز به نیت امام زمان ( عج) می خوانی ، و در هر رکعت یک حمد و یک توحید باید خوانده شود . موقع خواندن حمد هنگامی که به " اِیّاکَ نَعبُدٌ و اِیّاکَ نَستَعین " رسید باید آن را ۱۰۰ مرتبه تکرار کند .ذکر های رکوع و سجود نیز باید هفت بار خوانده شود .

 

در رکعت دوم نیز به همین کیفیت می باشد .


پس ازپایان نماز تسبیحات حضرت زهرا (س) خوانده شود .

نوشته : الهه نپتون    نظرات :

چهل حدیث نماز

منابع مقاله:

چهل حدیث نماز، شریفی، محمود؛

مقدمه

برای مقدمه چهل حدیث نماز سخنی کاملتر و عمیق تر و جالبتر از مطالبی که در ابتداء باب نماز توضیح المسائل حضرت امام خمینی رضوان الله تعالی علیه بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران آمده بود به نظر نرسید لذا آن را برگزیدیم به امید آنکه همه عاشقان اهل بیت (ع) و آن عارف بزرگوار از کلمات درربار آنان توشه ای فراوان بردارند.

نماز مهمترین اعمال دینی است که اگر قبول درگاه خداوند عالم شود، عبادتهای دیگر هم قبول می شود و اگر پذیرفته نشود اعمال دیگر هم قبول نمی شود. و همان طور که اگر انسان شبانه روزی پنج نوبت در نهر آبی شستشو کند، چرک در بدنش نمی ماند نمازهای پنجگانه هم انسان را از گناهان پاک می کند. و سزاوار است که انسان نماز را در اول وقت بخواند و کسی که نماز را پست و سبک شمارد. مانند کسی است که نماز نمی خواند، پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمود:ادامه متن ...
نوشته : امین دلشادی    نظرات :

                          بسمه تعالی

                    *  سرچشمه امید*

 

فلسفه نماز و تحلیل رازهای آن با زبان هنر،در معرض دید همگان باید قرار گیرد تا هر كس به قدر ظرفیت خود از آن متمتع گردد.

                                                            "مقام معظم رهبری"

نماز،  نیاز روحهای عطشناك و زمزمه جانهای پاك و تابناك است.فرصت نماز،خلوت رازناك عاشقان و هنگامه پروازدر بی سویی و بیكرانگی است.آنكه نماز نمی خواند، زیبایی حیات را در نیافته است.آنكه نماز نمی خواند،زیستن    نمی داند،و شكوه شكفتن را نمی فهمد.
ادامه متن ...
نوشته : الهه نپتون    نظرات :
چرا نماز ستون دین است؟نماز بدین جهت ستون دین است که بدون آن،‌دین معنا و مفهومی نخواهد داشت همانگونه که خیمه بدون ستون ، بر پا نخواهد بود. نماز عبادتی است جامع و فراگیر و به مثابه ستون و پایه خیمه است. خاصیت بسیاری از عبادتها و دستورات دینی (مثل زکات، حج، جهاد، روزه و ...) در نماز جمع شده است. زکات، امتحان میزان عدم دلبستگی به مادیات و گذشتن از امور دنیایی است و در نماز نیز نمازگزار از همه چیز در می گذرد و به خدا توجه می کند (مالک یوم الدین). در روزه، بعضی از امور بر انسان حرام می شود و نماز نیز چنین است.شاید علت اینکه از نماز به عنوان ستون دین یاد شده، این باشد که قبولی همه اعمال، بستگی به پذیرش آن دارد و در مقام مثال مانند ستون یک خیمه است که اگر خیمه، ستون نداشته باشد، هرگز پابرجا نمی ماند. مسلمانی که نماز نخواند و یا به نماز اهمیت ندهد، اسلام و مسلمانی اش مانند خیمه‌ی بی ستون است. نظام تربیتی، سیاسی، اقتصادی و اخلاقی اسلام مبتنی بر نظارت درونی و تقواست، یعنی، یک مسلمان بیش از همه چیز، خدای یگانه را مد نظر دارد و او را ناظر بر اعمال خویش می داند و معتقد است معاد و قیامت بر سر راه او قرار داد. در این نظام، نماز نقش یادآور و هشدار دهنده ای را دارد که هر روز و هر شب، این مهم را یارآوری کرده، انسان را از خطر فراموشی حقیقت باز می دارد. در نتیجه نقش بسیار موثری بر کنترل درونی انسان دارد، چنانکه خداوند فرموده است : (اقم الصلاه ان الصلاه تنهی عن الفحشاء و المنکر و لذکر الله اکبر نماز را به پا دار که نماز آدمی را از کارهای زشت و ناپسند باز می دارد و همانا ذکر و یاد خداوند، نتیجه بزرگتر است». بنابراین نماز بدان جهت تشریع شده که آدمی، خود را فراموش نکند و بداند که بنده خدا است. نماز مانند چراغهایی است که در فواصل معینی در تاریکی، روشن می شود، تا کسی که در راه است، آن را گم نکند و دچار لغزش و انحراف نگردد.

منبع: یکصد پرسش و پاسخ درباره نماز- دفتر دوم تهیه کننده: علیرضا رامشینی- دانشجوی رشته مکانیک ساخت و تولید

نوشته : امین دلشادی    نظرات :
به روایت لینک:
کانون گفتگوی قرآنی : [ بازدید ]
وبلاگ ادبی مذهبی : [ بازدید ]
وبلاگ نور نماز : [ بازدید ]
پایگاه اطلاع رسانی مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور : پایگاه اطلاع رسانی مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور(آوای امین) [ بازدید ]
طلوع فردا : [ بازدید ]
ستاد اقامه نماز استان مرکزی : استان مرکزی -مهد طلوع آفتاب خورشید [ بازدید ]
ادامه لینکها ...
*توجه : درج لینک های گوناگون به منزله تایید محتوای آنها نمی باشد!
تمامی حقوق مادی و معنوی این مجموعه برای صاحب اثر محفوظ می باشد!
کپی برداری از مطالب ، تنها با ذکر نام و لینک منبع مجاز می باشد.
کسب رتبه ی برتر مسابقات وبلاگ نویسی را به همه ی دوستان تبریک میگوییم